Ivy Gourd/Tindora 250g

  • Dodaj recenzję:
  • Producent: Fresh-Veg
  • Dostępność: Jest
  • pcs.
  • Cena netto: 8,57 zł / pcs. 9,00 zł / pcs.

Ivy Gourd/Tindora 250g

 

Ivy Gourd/Tindora

 

Owoce tindora są małe, jajowate do elipsoidalnego kształtu. Skórka jest gładka z jasnymi prążkami w odcieniach bladozielonych, ciemnozielonych i białych. Pod powierzchnią półprzezroczysty biały miąższ jest wodnisty i chrupiący, . Młode owoce tindora są soczyste i chrupiące, z łagodnym, lekko gorzkim posmakiem. W miarę dojrzewania owoc staje się miękki i słodszy.

Tindora jest dobrym źródłem witaminy A, witaminy B i beta-karotenu. Znany jest również ze swoich właściwości eliminujących toksyny i może pomóc w oczyszczeniu krwioobiegu.

Tindora może być spożywana na surowo jako warzywo sałatkowe, chociaż jej gorzki smak może być silny, więc dodanie octu i cukru może zmniejszyć lub usunąć gorzki posmak, jaki mogą nadać owoce.
Owoce są chętniej gotowane i dodawane do curry, stir-fry i używane jako główny składnik indyjskich marynat i chutneyów.
Można je również polać przyprawami i upiec jako chrupiący dodatek. W Indiach Tindora jest powszechnie stosowana w urad dal, czyli Tindorze namoczonej w ciepłej wodzie ugotowanej z soczewicą, Tindora Payla, która jest Tindora zmieszana z przyprawami i suszoną, pieczoną soczewicą lub wolno gotowana w mleku kokosowym jako pikantne curry.

Tindora naturalnie wchłania towarzyszące smaki. Dobrze komponuje się z imbirem, czosnkiem, papryczkami chili, duszonymi mięsami i warzywami, pieczonymi rybami, kremem kokosowym, orzeszkami ziemnymi, marynowanymi przyprawami, takimi jak musztarda i kolendra, lekkim octem oraz aromatami, takimi jak kminek i kolendra. Owoce łatwo się psują i przechowują je w lodówce w papierowej torebce do tygodnia.