Gorzki melon - nieoceniony owoc Wschodu

27-06-2018

 

Karela, Momordica charantia, przepękła ogórkowata, balsamka ogórkowata – tę wspaniałą roślinę możemy spotkać spotkać pod różnymi nazwami. Chodzi oczywiście o wspomniany w tytule gorzki melon. Należy on do rodziny dyniowatych, a wyglądem przypomina ogórka z dużo bardziej karbowaną skórką. Ze względu na swój gorzki smak, najczęściej służy jako dodatek – np. do sałatek lub mięs. Swoją cierpkością nie powinien odstraszać. Dlaczego? Gorzki melon, to prawdziwa skarbnica zdrowia!

Gorzki melon – warzywny doktor – książę kuchni indyjskiej

Właściwości przepękli docenili już starożytni Chińczycy. Wywar z tej rośliny pomaga na problemy żołądkowe i niestrawność. Wykorzystywany jest nawet w leczeniu malarii. W Indii, gorzki melon znany jest przede wszystkim z działania przeciwgorączkowego oraz zapobieganiu powstawania kamienia nerkowego. Przeprowadzone badania dowodzą, że skutecznie obniża poziom cukru we krwi.

W kuchni indyjskiej przepękła używana jest jako dodatek do curry. Najlepiej sprawdza się niedojrzały owoc - posiada mniej gorzki smak. Kupując karelę wybierajcie egzemplarze ciemnozielone, bez żółtych przebarwień, które wskazują na to, że zaczyna dojrzewać. Co oprócz sałatek i curry można przyrządzić z gorzkiego melona? Smaczną i zdrową przekąską są smażone, pikantne czipsy lub danie pod postacią faszerowanego owocu.

Know how gorzkiego melona

Podczas przyrządzania potraw, pestki oraz gąbczasty miąższ wewnątrz balsamki najczęściej jest usuwany. Chcąc zredukować gorzki smak owocu możemy:

  1. Pokroić melon w plastry, posypać dużą ilością soli i odstawić na ok 20min. Po tym czasie Karela puści sok, który należy odlać, a pokrojone wcześniej plastry wypłukać wodą, żeby pozbyć się nadmiaru soli.
  2. Zblanszowanie, czyli tak jak poprzednio należy pokroić melon w plastry i wrzucić do posolonej wody na 1-2min.

Pomimo swojej goryczy, karela jest niezwykle popularnym owocem w wielu krajach, zwłaszcza w Indii. Jego walory zdrowotne są nieocenione, a przecież nie od dziś wiemy, że to co zdrowe niekoniecznie musi posiadać niebiański smak